W piątek, 7 marca br., w Audytorium C Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na uroczystej gali ogłoszenia wyników i wręczenia nagród spotkali się uczestnicy 12. edycji Wielkopolskiego Konkursu „Statystyka mnie dotyka”.
W imieniu organizatorów – Urzędu Statystycznego w Poznaniu, Polskiego Towarzystwa Statystycznego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – zebranych powitali prof. dr hab. Barbara Jankowska, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz dr Jacek Kowalewski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu.
Dr hab. Marcin Szymkowiak, prof. UEP, zastępca dyrektora Urzędu i jednocześnie przewodniczący zespołu powołanego ds. organizacji konkursu podsumował 12. edycję wydarzenia. Organizatorzy zaprosili do udziału w rywalizacji tradycyjnie uczniów szkół ponadpodstawowych a także, po raz pierwszy, siódmo i ósmoklasistów z terenu województwa wielkopolskiego. Zadanie konkursowe 12. edycji polegało na zaprojektowaniu formularza, przeprowadzeniu badania ankietowego, zaprezentowaniu jego wyników w formie graficznej na forum np. klasy i zarejestrowaniu swojego wystąpienia. Do udziału w konkursie zgłosiło się 46 zespołów ze szkół ponadpodstawowych i 8 z podstawowych.
O liczbach ukrytych w wynikach badań ankietowych mówiła, zanim ogłoszone zostały wyniki konkursu, Ewa Kowalka, p.o. kierownika Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Urzędzie Statystycznym w Poznaniu.
Z niecierpliwością wyczekiwane wyniki konkursu przedstawiła dr Małgorzata Szczyt, adiunkt w Katedrze Inwestycji i Rynków Finansowych UEP, przewodnicząca Komisji Konkursowej. Pani Przewodnicząca podkreśliła, że ze względu na wysoki poziom prac komisja zmierzyła się z trudnym zadaniem wyboru laureatów w obu kategoriach szkół.
W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrodzeni zostali:
I miejsce (laptopy): Julian Cichecki, Tomasz Janke, Wiktor Nowak z XV Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu, pracujący pod kierunkiem Anny Dukowicz.
II miejsce (kamery GoPro): Małgorzata Mrówczyńska, Matylda Surowiec, Gabriela Szafrańska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lesznie z oddziałami dwujęzycznymi i międzynarodowymi, pracujące pod kierunkiem Sary Bolka-Twyrdy.
III miejsce (smartphony): Paweł Matysiak, Nikodem Olejnik, Julia Utrata z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie, pracujący pod kierunkiem Małgorzaty Budy.
Wyróżnienie (bony do Empiku) za oryginalną formę prezentacji wyników badania – podcast, otrzymali: Tomasz Bryłowski, Bartosz Fabisiak, Bartosz Idźkowski z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, pracujący pod kierunkiem Beaty Góreckiej.
W kategorii szkół podstawowych nagrody zdobyli:
I miejsce (laptopy): Joanna Abramuk, Bogna Buda, Natalia Filipczak ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. T. Kościuszki w Wolsztynie, pracujące pod kierunkiem Anny Śnity.
II miejsce (smartphony): Lena Adamiak, Amelia Kula, Natasza Mikołajczak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żabowie, pracujące pod kierunkiem Małgorzaty Chouwer.
III miejsce (smartwatche): Mikołaj Stefaniak, Jakub Taciak, Adam Wieczorek ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Środzie Wielkopolskiej, pracujący pod kierunkiem Agnieszki Przybył.
Wyróżnienie (bony do Empiku) za wyeksponowanie aspektu zagrożeń w sieci oraz podanie numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży zdobyli: Marta Kantypowicz, Lena Król, Mateusz Marcinkowski ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Bohaterów Westerplatte w Koninie, pracujący pod kierunkiem Joanny Rogowskiej.
Należy podkreślić, że laureaci miejsc od I do III w obu kategoriach szkół nie tylko zdobyli indywidualne nagrody dla siebie, ale również bony do Empiku o znacznej wartości dla swoich szkół. Nagrody uczniom i nauczycielom wręczyła prof. dr hab. Barbara Jankowska, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Organizatorzy zadbali, by żaden z uczestników wydarzenia nie opuścił murów Uniwersytetu z „pustymi rękami”. Wszyscy uczestnicy uroczystości nie tylko otrzymali dyplomy i drobne prezenty, ale również mieli szansę na zdobycie dodatkowych nagród podczas quizu, który dotyczył wiedzy na temat konkursu i statystyki. W zabawie liczyły się poprawność i czas odpowiedzi. Ostatecznie jedenaścioro uczniów zdobyło bony do Empiku.
12. edycja Wielkopolskiego Konkursu „Statystyka mnie dotyka” została objęta patronatem honorowym: Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, Wojewody Wielkopolskiej, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Więcej informacji na temat Wielkopolskiego Konkursu „Statystyka mnie dotyka” znajduje się na stronie: https://statystykamniedotyka.stat.gov.pl/
POLSKIE TOWARZYSTWO STATYSTYCZNE:
Aleja Niepodległości 208
00-925 Warszawa
INFORMACJA:
Tel. +48 22 608 35 01
email: g.kowalska@stat.gov.pl