Aktualności

Pożegnanie Stanisława Paradysza

Stanisław Paradysz urodził się 2 listopada 1929 r.  w Korczynie, woj. podkarpackie.

Tytuł mgr ekonomii uzyskał w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (1959), gdzie także pracował na stanowisku asystenta m.in. w Katedrze prof. Stefana Szulca (ogólna teoria statystyki), a w 1978r. otrzymał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych.

Od 1953 r. pracował w Głównym Urzędzie Statystycznym, gdzie awansował na stanowisko naczelnika wydziału, następnie w 1962 r. wicedyrektora Departamentu Statystyki Przemysłu, a w 1969 r. został Dyrektorem Departamentu Przemysłu.

W latach 1982-1989 był Wiceprezesem GUS. Dzięki Jego pracy wiele badań statystycznych z zakresu statystyki przemysłu zostało udoskonalonych i rozszerzonych. Był znanym i cenionym w Polsce specjalistą w zakresie statystyki przemysłu, a także działaczem społeczno-gospodarczym.

W latach 1990-1991 pracował w Zakładzie Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN. W latach 1991-1994 był doradcą Prezesa i konsultantem w GUS.

Przez wiele lat był członkiem Komitetu Redakcyjnego GUS i członkiem Komisji Metodologicznej.

Był Przewodniczącym Rady Metodyczno-Programowej GUS a także Redaktorem Naczelnym i Zastępcą Redaktora Naczelnego „Wiadomości Statystycznych”.

Autor prawie 200 publikacji naukowych z zakresu statystyki gospodarczej, m.in.: Statystyka
 w przedsiębiorstwie przemysłowym, Metodyka analizy dostosowania regionu do potrzeb integracji z Unią Europejską w warunkach gospodarki rynkowej na przykładzie regionu północno-wschodniego, Przechodzenie Polski do gospodarki opartej na wiedzy a kształtowanie się popytu na pracę.

Współpracował z PTE, gdzie był wykładowcą, autorem skryptów i programów ze statystyki.

Autor wielu artykułów w czasopismach, ekspertyz i analiz statystyczno-ekonomicznych (dla instytucji rządowych i naukowych), referatów na seminaria i konferencje (krajowe i zagraniczne).

Posiadał liczne odznaczenia państwowe, w tym: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi; liczne medale i odznaki resortowe (16) m.in. Odznaka Honorowa za Zasługi dla Statystyki Rzeczypospolitej Polskiej. W 1971 r. otrzymał nagrodę Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki.

Należał m.in. do Polskiego Towarzystwa Statystycznego i Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

POLSKIE TOWARZYSTWO STATYSTYCZNE:

Aleja Niepodległości 208
00-925 Warszawa

INFORMACJA:

Tel. +48 22 608 35 01
email: g.kowalska@stat.gov.pl

Deklaracja dostępności