Logo Polskie Towarzystwo Statystyczne Polskie Towarzystwo Statystyczne

ŚWIATOWY DZIEŃ STATYSTYKI

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
19.10.2015

20 października 2015 r. obchodzimy Światowy Dzień Statystyki. Święto uchwalono w 2010 r. (rezolucja ONZ 64/267 z 3 czerwca 2010 r.) z inicjatywy Komisji Statystycznej ONZ. Obchody mają zwrócić uwagę na znaczenie statystyki dla świata i krajów, ich oceny sytuacji i perspektyw rozwojowych. Pierwsze święto obchodzono w 192 krajach. Obchody te stanowią dowód uznania dla pracy statystyków, ich opracowań i badań mających kluczowe znaczenie dla ich rozwoju, rozpoznawania zagrożeń społecznych i ekonomicznych oraz dla skutecznej walki z kryzysami lokalnymi, kontynentalnymi i światowymi. Dzień Polskiej Statystyki obchodzimy 9 marca w rocznicę pierwszej publicznej prezentacji danych statystycznych o stanie ludności Polski na Sejmie Czteroletnim przez Fryderyka Hrabiego Moszyńskiego.

Z okazji Światowego Dnia Statystyki Rada Główna PTS składa serdeczne życzenia owocnej pracy i efektywnych badań pracownikom nauki w zakresie statystyki, wszystkim Koleżankom i Kolegom pracującym w resorcie statystyki publicznej oraz wszystkim współpracownikom, sympatykom i fanom badań statystycznych, którzy wierzą tak jak my, że ze statystyką może nie żyje się bogaciej, ale na pewno żyje się mądrzej.

Pierwsze informacje o ŚDS patrz. Tadeusz Walczak „Pierwszy Światowy Dzień Statystyki” WIADOMOŚCI STATYSTYCZNE Nr 1 (596), styczeń 2011 — portal GUS zakładka PTS — czasopisma — WIADOMOŚCI STATYSTYCZNE.

 

W imieniu Rady Głównej PTS

Władysław Wiesław Łagodziński

Wiceprezes Rady Głównej

Polskiego Towarzystwa Statystycznego

Do góry