Logo Polskie Towarzystwo Statystyczne Polskie Towarzystwo Statystyczne

Seminarium pt. „O moralności życia publicznego”

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
18.04.2016

Szanowni Państwo,

W dniu 14 kwietnia 2016 r. o godz. 1100, w siedzibie Urzędu Statystycznego w Warszawie, niezwykle interesujący wykład pt. „O moralności życia publicznego” wygłosiła prof. dr hab. Magdalena Środa — polska etyk, filozof, publicystka, feministka, doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego. Było to trzecie seminarium z cyklu spotkań organizowanych przez Oddział Warszawski PTS pod zbiorczym tytułem „25 lat transformacji (1989–2015) w najważniejszych dziedzinach życia kraju w opinii ekspertów”.

W seminarium uczestniczyła wyjątkowo duża liczba słuchaczy. Bezpośrednio na sali było ok. 70 osób, a kilkaset zebrało się w 60 punktach „odbiorczych” na terenie całego kraju. Była to najwyższa, jak do tej pory, frekwencja jaką odnotowano w trakcie seminariów organizowanych przez Oddział Warszawski PTS. Na uwagę zasługuje fakt, że Pani  Profesor uzyskała rzadko spotykany na wkładach interaktywny udział osób z sali w trakcie swojego wykładu.  

 Podstawowymi zagadnieniami przedstawionymi na  seminarium naukowym były:

  1. Czy moralność jest jedna czy jest wiele różnych moralności?
  2. Czym się różni moralność życia prywatnego od moralności życia publicznego?
  3. Jak definiuje się wartości?
  4. Czym jest ludzka godność, wolność, uczciwość?
  5. Czy potrzebujemy kodeksów etyki zawodowej?
  6. W duchu jakich wartości powinniśmy być wychowywani?
  7. Jakich obywateli potrzebuje Polska?

Jak zwykle plakat i broszura zawierająca informacje o prof. dr hab. Magdalenie Środzie, jej działalności i dorobku naukowym zamieszczone zostały na stronie internetowej PTS pod adresem: http://pts.stat.gov.pl/oddzialy/warszawa/ , a w nieco późniejszym terminie dostępny będzie materiał filmowy (zawierający pełny przebieg seminarium) zamieszczony przez dra Bogusława Lasockiego na portalu YouTube.com – na kanale filmowym pod nazwą PTS_OW . Dostęp do kanału PTS_OW  możliwy jest również z poziomu Google.

W załączeniu publikujemy pismo adresowane do prof. dr hab. Magdaleny Środy z podziękowaniem za interesujący wykład.

Pliki do pobrania

Do góry