Logo Polskie Towarzystwo Statystyczne Polskie Towarzystwo Statystyczne

Wernisaż wystawy „Na Nowo. Warszawiacy 1945–1955” w Domu Spotkań z Historią

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
23.02.2016

W dniu 19 lutego 2016 r. w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 odbył się uroczysty wieczór z okazji 10-lecia Domu Spotkań  z Historią. Głównym punktem programu był wernisaż wystawy „Na Nowo. Warszawiacy 1945–1955”. W trakcie spotkania odbył się pokaz mody z powojennej dekady oraz koncert z muzyką warszawską. Na wystawie znalazło się wiele zdjęć Warszawy i jej mieszkańców z okresu tuż po wojnie oraz makiety i teksty związanie z historią miasta oraz z życiem jego mieszkańców. Na wystawie znalazły się materiały informacyjne opracowane na prośbę DSH przez przedstawicieli Rady Oddziału Warszawskiego PTS — mgr Władysława Wiesława Łagodzińskiego (Przewodniczącego RO) i mgr Barbarę Czerwińską-Jędrusiak (Sekretarza RO). Szczegółowe informacje na temat wystawy i różnego rodzaju imprez organizowanych z okazji 10-lecia Domu Spotkań z Historią znajdują się na stronie internetowej DSH pod adresem: www.dsh.waw.pl

Dom Spotkań z Historią (DSH) powstał w 2005 r. z inicjatywy Ośrodka KARTA. Od marca 2006 r. działa jako instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy. DSH zajmuje się historią Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. Szczególne miejsce poświęca przeszłości stolicy i historii jej mieszkańców, organizuje wystawy historyczne. DSH realizuje wiele różnorodnych projektów edukacyjnych (w tym międzynarodowych) oraz organizuje cykle spotkań, pokazy filmów, promocje wydawnicze, dyskusje, seminaria i konferencje. Publikuje książki historyczne, a w swojej księgarni oferuje bogaty wybór pozycji dotyczących XX wieku. W Mediotece (Archiwum Cyfrowym) gromadzi, opracowuje i udostępnia relacje świadków historii mówionej (wspólnie z Ośrodkiem KARTA prowadzi Archiwum Historii Mówionej) oraz digitalizuje zdjęcia, dokumenty i filmy.

Informacje o mieszkańcach Warszawy w latach 1945–1955 — patrz też opracowania Rady Oddziału  Warszawskiego PTS ( Dokumenty i informacje dot. odbudowy Warszawy” ; „Warszawa Feniksem XX wieku. Statystyka Warszawy w 1945 r.”; „Warszawa 1945. Rekonstrukcja miasta – okruchy informacji”; „Niemiecki plan zniszczenia a polski plan odbudowy Warszawy”; „Terytorialny i ludnościowy rozwój Warszawy” ) na stronie internetowej pod adresem: http://pts.stat.gov.pl/oddzialy/warszawa/  w zakładce Referaty.

Do góry